Моя Obyava

Актуальные обьявления

Зв'язок між стресом та алкогольною залежністю: Як краще справлятися зі стресом
Разное

Зв’язок між стресом та алкогольною залежністю: Як краще справлятися зі стресом

Життя сучасної людини сповнене стресу. Ми відчуваємо його на роботі, в транспорті, в сім’ї, від перегляду новин. І це далеко не весь список сфер і місць, де ми отримуємо чергову порцію негативних емоцій. Щоб заспокоїтися і зняти напругу, багато хто вдається до спиртного. Згодом така боротьба зі стресом призводить до нової проблеми — алкогольної залежності.

Чому важливо розуміти взаємозв’язок між стресом і алкогольною залежністю? По-перше, це може стати захистом від лап «зеленого змія». По-друге, той, хто вже має проблему зі спиртним, зможе усвідомити, що призвело до неї, і що треба робити, щоб вести життя без алкоголю.

Розуміння стресу

Що таке стрес? Якщо сказати коротко, то це реакція організму на сильний зовнішній вплив. У стресовій ситуації в кров викидаються гормони, зокрема адреналін. У людини підвищується тиск, частіше б’ється серце, частішає дихання, а м’язи і мозок все більше насичуються киснем. Так організм мобілізує сили і приводить себе в стан підвищеної готовності, щоб впоратися зі складною ситуацією.  

Причин, які викликають стрес, повно. Крім шаленого темпу життя, часто тригером негативних емоцій стає робота і те, що з нею пов’язано. Це можуть бути натягнуті стосунки з колективом або начальством. Звільнення і труднощі з подальшим працевлаштуванням.

Для деяких джерелом стресу стали проблеми з рідними. Йдеться не тільки про сварки та непорозуміння в сім’ї. Так, зрада шлюбного супутника та розлучення завдають важких душевних ран. Крім того, ґрунт з-під ніг вибиває смерть близької людини.

Страшний діагноз від лікаря, аварія, напад злочинців — усе це також часом позбавляє людей спокою. Не варто забувати про глобальні проблеми — війни, стихійні лиха та економічні кризи. Що й казати, причин для стресу сьогодні предостатньо.

Короткочасний стрес корисний, оскільки він допомагає у важких ситуаціях. Але справи йдуть інакше, коли йдеться про тривалий стрес. У підсумку в людини можуть з’явитися такі проблеми зі здоров’ям:

  • інсульт;
  • серцевий напад;
  • цукровий діабет;
  • діарея або закреп;
  • порушення менструального циклу;
  • головні болі;
  • безсоння;
  • депресія.

Регулярний і сильний стрес не тільки псує здоров’я, а й негативно впливає на поведінку. Підвищується дратівливість, людина зривається на близьких, ображає їх і псує з ними стосунки. Під натиском негативних емоцій дехто відгороджується від друзів і рідних та уникає спілкування з ними. Є й ті, у кого стрес забирає бажання що-небудь робити. Вони відкладають справи на потім, а їхня продуктивність знижується.

Часто бажання побороти напругу і зняти стрес призводить до появи шкідливих звичок. Люди починають палити, пити і вживати наркотики.

Перш ніж ми розглянемо поради про те, як кинути пити алкоголь, давайте визначимося з поняттям алкогольної залежності.

Потрібна допомога, щоб перемогти алкоголізм? Пройдіть наш марафон і позбудьтеся залежності, яка позбавляє радості в житті.

Розуміння алкогольної залежності

0Zdrb0UjK0PsKuD73x2UiGWAmfApKd0g18MaCz3glrZG3-Qjf3i4w_sSji0C6IhXTRI6Cri_pyNXVzqu1dQs0kwL8o6ubDArZZjQ9GK5YNuSq-fJTtTJ38DilRZL4nWA4mwwbwPhCsDB1nh7rpfsxfM

Алкогольна залежність або алкоголізм — це хвороба, яка виражається в патологічній залежності людини від спиртного. Йдеться про хронічний психічний і фізичний розлад. Хворий відчуває непереборну тягу до алкогольних напоїв, водночас він не здатний контролювати кількість випитого.

Крім постійної потреби в спиртному, алкогольній залежності притаманні такі ознаки:

  • необхідність пити більше, щоб досягти ефекту, який відчувався за менших доз;
  • похмілля;
  • запійні періоди;
  • відсутність інтересу до справ, які раніше приносили радість;
  • зловживання спиртним, навіть за усвідомлення його шкоди для життя і здоров’я.

Алкоголізм безумовно шкодить здоров’ю. Страждає печінка, серце, шлунок, шкіра. У хворого погіршується пам’ять і концентрація, знижується імунітет, зростає ризик онкологічних захворювань. Під ударом перебуває кісткова тканина, а також психічне здоров’я.

До проблем зі здоров’ям додаються труднощі у стосунках із людьми. Поведінка алкоголіка позбавляє його друзів і знайомих, а часом від нього відмовляються і родичі. Ті, хто не може контролювати свою тягу до спиртного, часто втрачають роботу і засоби до існування.

Тригером до появи всіх цих бід часто є стрес. Чому це так?

Зв’язок між стресом і алкогольною залежністю

У статті «Біоповедінкові взаємодії між стресом і алкоголем» доктори Маркус М. Віра та Ніколас В. Гілпін вказують на зв’язок між пережитим стресом і алкогольною залежністю. На підтвердження вони наводять результати Національного епідеміологічного дослідження 2001-2002 рр. щодо алкоголю та пов’язаних із ним станів. У них зазначається, що зростання чинників стресу призвело до збільшення випадків пияцтва, запоїв і діагнозом розладу, пов’язаного з вживанням алкоголю.

Таких висновків доходять і фахівці, які проводять дослідження з окремими групами випробовуваних, наприклад, з американськими військовослужбовцями. Вчені ж з Університету штату Арізона (США) провели експеримент і з’ясували, що жінки більше схильні знімати стрес за допомогою алкоголю, ніж чоловіки. Навіть досліди з щурами підтвердили, що стресові ситуації призводять до збільшення кількості прийомів спиртного.   

Як саме постійний стрес веде до алкоголізму? Річ у тім, що спиртне справді допомагає зняти напругу і заспокоїтися. Такий ефект спонукає тих, хто переживає негативні емоції, знову і знову звертатися до легкого способу вирішення проблеми. Своєю чергою, регулярне вживання міцних напоїв призводить до алкогольної залежності.

Проблема ускладнюється тим, що зловживання алкоголем призводить до ситуацій, що провокують новий стрес. Так, чергова сварка із супутником життя з приводу пияцтва викликає напругу, яку знов-таки хочеться зняти за допомогою чергової чарки. Крім того, велика кількість спиртного збільшує рівень стресових гормонів. Виходить замкнуте коло, з якого важко вирватися.

Практичні способи боротьби зі стресом

Навіть ті, хто часто переживають перипетії у своєму житті, можуть уникнути долі стати жертвою алкоголізму. Для цього достатньо навчитися справлятися зі стресом без алкоголю. Способи боротьби з негативними емоціями можна розділити на 3 групи:

  1. Ті, що змінюють поведінку і думки.
  2. Ті, що змінюють стиль життя.
  3. Професійні методи.

Розглянемо детальніше згадані методи боротьби зі стресом.

Ті, що змінюють поведінку та думки

Одним зі способів зняти стрес є релаксація. Її можна виконати за допомогою простої дихальної вправи. Досить заплющити очі й повільно зробити глибокий вдих. Затримати ненадовго дихання і неспішно видихнути. Вправу можна повторювати до відчуття розслаблення.

Прослуховування приємної музики, наприклад джазу, теж можна віднести до технік релаксації. Допомагають і ароматичні олії та свічки із запахом лаванди або меліси. Хтось рятується читанням цікавих книжок.

Зменшити стрес можна за допомогою позитивного мислення. Це означає шукати позитивне навіть у труднощах і перемикатися на те хороше, що є в людини. Важливо також припинити перебільшувати проблеми та їхні можливі наслідки.

Люди, які дотримуються балансу між роботою та відпочинком, менше відчувають стрес. Щоб дотримуватися золотої середини, необхідно вміти говорити «ні» додатковій роботі. Варто переглянути життєві пріоритети та свої потреби. У підсумку може виявитися, що для турботи про сім’ю достатньо набагато меншого заробітку. Тому дехто вирішує змінити місце роботи на менш напружене.

Повноцінний відпочинок не повинен вважатися розкішшю. Він необхідний не тільки для відновлення сил, а й для підвищення стресостійкості. Важливо регулярно виділяти час для таких видів відпочинку, які насправді освіжають.

Ті, що змінюють стиль життя

Здоровий спосіб життя підвищує стійкість до стресу. До нього, зокрема, належить повноцінне харчування. У раціоні мають бути морепродукти, овочі, фрукти, м’ясо птиці, горіхи, насіння, цільні зерна, яйця, кисломолочний сир і темний шоколад. Не варто забувати і про регулярне вживання води.

Регулярна фізична активність теж стоїть у списку пунктів щодо боротьби зі стресом. Сюди належить ходьба, біг, плавання та їзда на велосипеді. Окремо варто відзначити танці. З їхньою допомогою чудово вдається зняти напругу і проявити емоції. Звичайні прогулянки на свіжому повітрі теж добре впливають на самопочуття і настрій.

Здоровий сон особливо важливий у формуванні стресостійкої особистості. Користі від сну буде більше, якщо на нього відводиться достатньо часу, а в спальні буде злегка прохолодно і свіжо. Фахівці рекомендують мінімум за годину до сну не користуватися телефонами, планшетами та комп’ютерами. Їхнє світло не дає нормально заснути.

Професійні методи

Коли стрес не вдається перемогти власними силами, тоді варто подумати про те, щоб звернутися по професійну допомогу до психолога. Фахівець допоможе розібратися в справжніх причинах, які призводять до внутрішнього сум’яття. Це дасть змогу побудувати ефективну стратегію з управління стресом.

Психолог може підібрати відповідні техніки релаксації, навчити позитивно мислити та порадити вправи зі зменшення стресу. Крім того, сам прийом у експерта і його вміння слухати вже мають позитивний ефект.

Існують різні програми зі зменшення стресу, які проводять психологи та інші фахівці індивідуально або в груповому форматі.  Одна з таких програм — когнітивно-поведінкова терапія. Її метою є зміни негативного мислення та поведінки на позитивні.

Серед вузькоспрямованих програм бувають такі, що вчать контролювати емоції, розв’язувати конфлікти та суперечки, планувати та ефективно використовувати час. Деякі вдаються до арт-терапії, і знімають стрес за допомогою творчості.

Профілактика алкогольної залежності через боротьбу зі стресом

Тим, хто позбувся алкогольної залежності, дуже важливо навчитися правильно справлятися зі стресом. Це допоможе залишатися на шляху тверезості та не допускати рецидивів.

У профілактиці алкоголізму через боротьбу зі стресом величезну роль відіграє своєчасність. Якщо рука потягнеться за пляшкою до того, як голова нагадає про способи контролю емоцій, це може призвести до зриву. Він, своєю чергою, може стати першим кроком до запою і повернення до алкогольної залежності. Навичку боротьби зі стресом потрібно довести до автоматизму. Зволікання, навіть на одну хвилину, може стати фатальним.

До перелічених раніше способів управління власними емоціями варто додати такі рекомендації:

  • уникати перфекціонізму та надмірної вимогливості до себе;
  • зберігати почуття гумору;
  • бути організованим і не відкладати справи на потім;
  • шукати допомоги у чуйних друзів і рідних; 
  • допомагати іншим і ставитися до них із добротою;
  • прощати помилки і не зациклюватися на проступках інших.

Що більше порад застосовувати, то легше буде тримати себе в руках.

Давайте згадаємо

Між стресом, а точніше невмінням правильно з ним справлятися, та алкогольною залежністю існує прямий зв’язок. Це підтверджують сучасні дослідження та досвід багатьох людей. Розуміння цього переконує в тому, що зі стресом не можна боротися за допомогою спиртного.

У боротьбі за врівноважене і тверезе життя варто докладати всіх зусиль. Необхідно вести здоровий спосіб життя, грамотно планувати свій графік і застосовувати рекомендації фахівців. Не варто давати слабину і думати, що від однієї чарки нічого не буде. Перераховані рекомендації потрібно не просто знати — вони мають стати стилем життя. Тоді це життя буде щасливим і наповненим сенсу.