Моя Obyava

Актуальные обьявления

Хто повинен зареєструватися платником VAT у Польщі
Разное

Хто повинен зареєструватися платником VAT у Польщі

Підприємці Польщі зобов’язані сплачувати податки з отриманого прибутку. Крім прибуткового податку, існує ще й VAT (ПДВ — податок на додану вартість), який нараховується та виплачується особливим чином. 

Однак, щоб цей податок міг стягуватися на законних підставах, а також повертатись підприємцю (що можливо за певних умов), бізнесмен має бути зареєстрований як платник VAT. Хто саме з підприємців повинен реєструватися та як це правильно зробити, читайте далі.

Що таке VAT/VAT UE у Польщі

VAT (від англійського value added tax) — податок на товари та послуги, що сплачується підприємцями зі здійснених фінансових операцій, пов’язаних з цими товарами та послугами. Розрахунок податку та його сплата перебувають у сфері відповідальності самого бізнесмена. 

Підприємці додають величину податку до ціни товарів чи послуг, які вони продають. Формально вони сплачують VAT в ужонд скарбовий. Але за фактом, у переважній більшості випадків, ці витрати лягають на покупця. Можна сміливо сказати, що підприємець є посередником, який перераховує зібраний із клієнта податку бюджет. 

У Польщі є різні ставки податку VAT. Ставка залежить від типу товару та послуги:

  • 23% — стандартна ставка ПДВ.
  • 8% — деякі харчові продукти та фрукти, добрива, газети та журнали, деякі книги, певна фармацевтична та медична продукція, перевезення пасажирів (автобуси та таксі), послуги готелів тощо.
  • 5% — фрукти та горіхи, спеції, деякі книги та друковані видання.
  • 3% — деякі харчові продукти, сільськогосподарська продукція, тваринництво та рибальство. 
  • 0% — експорт товарів, міжнародні транспортні послуги, комп’ютерне обладнання, пристрої передачі цифрових даних.

Перелік конкретних товарів та послуг, за які потрібно сплачувати VAT, прописаний у відповідних законах. Цих товарів/послуг дуже багато. Тому підприємцю краще заздалегідь дізнатися, чи входять продукти саме його діяльності у цей список.

Кому потрібно отримувати номер VAT

Іноземні компанії (як з ЄС, так і ті, що не входять до ЄС) можуть працювати в будь-якій країні ЄС без необхідності формування місцевих філій. Для цього потрібно зареєструватися платником ПДВ (VAT). 

Якщо юридична особа, яка провадить господарську діяльність у ЄС, постачає товари чи послуги іншій юридичній чи фізичній особі, то така юридична особа в залежності від конкретних обставин може або зобов’язана зареєструватися як платник VAT. 

Країни ЄС самостійно встановлюють розмір порогового значення та терміни, необхідні для реєстрації платника VAT. Окремі граничні значення можуть бути передбачені для онлайн-продажу при придбанні товарів та послуг між країнами ЄС.

Реєстрація як платника ПДВ у ПольщіВід сплати податку звільняються підприємства, список яких досить великий. Ось лише деякі приклади:

  1. Всі, хто в минулому звітному році заробив менше 200 000 злотих, за винятком окремих видів товарів і послуг, що продаються, перерахованих в art. 113 Ustawy o podatku od towarów i usług (Закон про податок на товари та послуги — Закон про VAT), наприклад, тютюн, косметика, електроніка, автомобілі тощо. 
  2. Види діяльності, перелічені у ст. 43 Закону про VAT, наприклад, медичні та освітні установи, заклади культури, благодійні організації тощо. 
  3. Товари, перелічені у Додатку 12 до Закону про VAT (дорогоцінні метали, антикваріат та ін.).

Як зареєструвати VAT у Польщі

Для реєстрації необхідно подати до податкової інспекції форму VAT-R. Якщо раніше не було поданої форми NIP-2 або не було присвоєно польський номер NIP, необхідно разом з VAT-R подати NIP-2, оскільки без польського ідентифікаційного податкового номера не можна отримати номер VAT. 

Обов’язкові додатки до форми VAT-R:

  • копія статуту компанії з оригіналом перекладу польською мовою, виконаним присяжним перекладачем;
  • копія витягу з реєстру підприємців у країні реєстрації разом із оригіналом перекладу польською мовою, виконаним присяжним перекладачем;
  • копія свідоцтва, виданого податковими органами в країні ведення бізнесу, що підтверджує реєстрацію для цілей VAT у цій країні, разом із оригіналом перекладу польською мовою, виконаним присяжним перекладачем;
  • оригінал договору банківського рахунку з банком або оригінал свідоцтва про відкриття банківського рахунку в Польщі;
  • договір із бухгалтерською фірмою;
  • детальний опис діяльності компанії в Польщі, згідно з яким потрібна реєстрація для цілей VAT в Польщі.

Реєстрація номерів NIP та VAT може здійснюватися як компанією з Європейського Союзу, так і з інших країн світу на однакових принципах. Важливо добре обґрунтувати подання ідентифікаційних заявок, з яких однозначно випливає податковий обов’язок компанії. 

Кожна країна надає свій власний унікальний номер VAT. Це означає, що бізнес, який постачає товари або послуги в декількох країнах, при дотриманні конкретних (законних) умов буде зобов’язаний отримати номер VAT у кожній з цих країн.

Термін присвоєння номера NIP займає близько 7 робочих днів/ VAT на практиці — близько місяця, залежно від того, чи має податковий інспектор уточнення щодо діяльності компанії та обґрунтування реєстрації VAT.